piątek, 13 stycznia 2012

SWING ERA

Najgorsze są początki J
Długo myślałam co powinno być w pierwszym poście, aby było ciekawie. Jednak teoria musi być J, za to będzie krótko i zwięźle.
Swing Era to czas kiedy muzyka Big Bandowa (swingowa) była najpopularniejszą muzyką w Stanach Zjednoczonych.  Był to wielki okres dla takich artystów jak  Benny Goodman, Duke Ellington, Artie Shaw, Jimmie Lunceford, Benny Moten, Ella Fitzgerald, Cab Calloway, Glenn Miller, Jimmy Dorsey, Tommy Dorsey, Count Basie, Billie Holiday, Louis Armstrong and Fletcher Henderson.
Jeden z bardziej charakterystycznych utworów kojarzony chyba przez wszystkich to: 


W epoce swingu na parkietach nie mogło królować nic innego jak tańce swingowe ( Lindy Hop, Charleston, Shag oraz Balboa), do których wrócę w inny poście J
Aby zobrazować i przybliżyć wam odrobinę zarówno taniec jak i charakter samej epoki należy pokazać klasyk filmowy „Swing Kids”:


Zachęcam do obejrzenia całego filmu.


Charakteryzując erę swingu nie można pominąć mody z tą epoką związanej.

Tak jak wyżej wspomniałam, był to okres Big Bandów. Swing był modny i odzwierciedlany również w tym jak ludzie się ubierali. Duży wpływ na modę w tamtych czasach miała niewątpliwie druga wojna światowa. Dominowała skromność i prostota ubioru połączona z elegancją i kobiecością.


Sukienki były zwiewne i kobiece- idealne do tańca J

Panowały stonowane kolory- (odcienie czerwieni, granatu, brązu, czerni i bieli).
Kobiety nosiły dopasowane spódnice ołówkowe oraz sukienki podkreślające talie, a akcesoria były "wisienką na torcie". Kapelusze, torebki, rękawiczki, apaszki, biżuteria, dodatki do włosów i buty uzupełniały szykowny wygląd.


Tyle słowem wstępu :)


Ten blog stworzyłam głównie w celu zarażenia wszystkim tym co z retro związane, jak również w celu prezentacji i dokumentacji mojej twórczości. 

4 komentarze:

 1. Zapowiada się świetnie :) Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się z poprzedniczką. Zapowiada się fantastycznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dopiero dziś trafiłam na Twojego bloga - przedtem nie mogłam wejść, bo próbowałam z linka pozostawionego w komentarzu w moim poście (chyba dlatego, że nie korzystam z Google+).

  W każdym razie zabieram się za lekturę, zapowiada się interesująco :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Zespół HOLEVIATERS także niezmiernie się cieszy! Fajny pomysł! My swingujemy na Podhalu i ta epoka odpowiada nam najbardziej :) Pozdrawiamy!

  OdpowiedzUsuń